Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
slide3.jpg
slide1.jpg
slide2.jpg

Uratujemy pszczoły?

Miód kupujesz – pszczoły ratujesz to ogólnopolska kampania wspierająca polskie pszczelarstwo.

Pierzga pszczela

Pierzga, czyli przetworzony pyłek kwiatowy, działa na zdrowie jeszcze bardziej korzystnie niż miód.

Sierpień w pasiece

Sierpień to okres przygotowania do zimowli - dla pszczelarza powinien oznaczać początek nowego roku pszczelarskiego.

Promień lotu pszczół!

Sprawdź dokąd mogą dolecieć Twoje pszczoły!

 

czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Sonda

Jak oceniasz pracę Zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach w związku z kończącą się kadencją

Bardzo dobrze - 53.8%
Dobrze - 38.5%
Średnio - 7.7%
Źle - 0%
Bardzo źle - 0%

oddanych głosów: 13
The voting for this poll has ended on: 21 Mar 2016 - 11:25

Licznik odwiedzin

656496
Dzisiaj
Wczoraj
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie wizyty
58
166
5858
8472
656496
Twoje IP: 83.22.123.221
 
KOMUNIKAT
 
Organizowany jest wyjazd na Ogólnopolskie Dni Pszczelarstwa w Rogowie w dniu 07 września (sobota). Koszt wyjazdu około 100 złotych. Zgłoszenia do 15 sierpnia. Należy wpłacić zaliczkę 100 złotych. Bliższych informacji udziela Zdzisław Olszewski.
 
Zarząd RZP
 

 
KOMUNIKAT
 
Informujemy, że w dniu 25 maja 2024 organizowane jest spotkanie szkoleniowo-integracyjne. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Koszt udziału wynosi 50 zł od pszczelarza. Dojazd z Siedlec autokarem, bliższych informacji udziela Prezes Koła w Siedlcach Olszewski Zdzisław.

Zgłoszenia do 15 maja 2024
 

 
POMOC DO PRZEZIMOWANYCH RODZIN PSZCZELICH
Pomoc na przezimowanie pni pszczelich

Na podstawie §13zf rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187 z późn. zm.), Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela pomocy dla pszczelarzy, będących podmiotami prowadzącymi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, (Dz. U. z 2023 r. poz. 1075 t.j.).

Przedmiotowa pomoc udzielana jest pszczelarzom na utrzymanie pszczół w okresie bezpożytkowym oraz w sezonie jesienno-zimowym. Pomoc jest przeznaczona do przezimowanych pni pszczelich.

Beneficjantem programu może być pszczelarz:

- któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, tzw. numer EP;

- który prowadzi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Agencja udziela ww. pomocy finansowej na podstawie wniosku pszczelarza, złożonego do właściwego Biura Powiatowego Agencji ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pszczelarza, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej.

Nabór wniosków trwa od dnia 1 kwietnia do dnia 31 maja roku, za który składany jest wniosek.

Do wniosku należy dołączyć:

1) zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia pasieki o wpisaniu pszczelarza do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, oraz o aktualnej liczbie pni pszczelich, wydane w roku, w którym ten pszczelarz ubiega się o pomoc,

2) zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis.

Pomoc dla podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół ustala się w formie dotacji do każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Od 2023 r.  stawka dotacji wynosi 50 zł na rodzinę pszczelą na rok.

Wysokość pomocy, ustala się jako iloczyn liczby przezimowanych rodzin pszczelich wskazanych we wniosku o pomoc finansową, przy czym liczba ta nie może być wyższa niż wskazana w zaświadczeniu powiatowego lekarza weterynarii oraz stawki pomocy na jedną przezimowaną rodzinę pszczelą.

Budżet programu wynosi 80 mln zł na rok.

W przypadku, gdy ze złożonych wniosków będzie wynikało, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza łącznie kwotę budżetu programu na dany rok, do obliczenia wysokości tej pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący. Współczynnik korygujący stanowi iloraz kwoty budżetu programu na dany rok i kwoty równej zapotrzebowaniu na tę pomoc wynikającej ze złożonych wniosków.

Informacja o naborze na dany rok wraz z formularzem wniosku o pomoc finansową dla pszczelarzy, będących podmiotami prowadzącymi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, publikowana jest na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pod adresem:

https://www.gov.pl/web/arimr/pomoc-krajowa.

 

W przypadku pytań dotyczącychpomocy na przezimowanie pni pszczelich proszę o kontakt z Departamentem Wsparcia Krajowego pod nr tel. 22 318 48 50.

ln


 

OPŁATY 
PODLASKIE KOŁO PSZCZELARZY W SIEDLCACH
 
W zakładce /Podlaskie Koło Pszczelarzy w Siedlcach/ zawarte są informacje o zasadach wpłat na konto Koła.
Matki, odkłady, leki proszę zamawiać zgodnie z dyspozycjami sprzed 18 stycznia br.
ln
Siedlce 2024.02.07

 

                                                        Polski Związek Pszczelarski

                                                        ul. Świętokrzyska 20

                                                        00-002 Warszawa

 

Uchwała Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach

Uchwała Podlaskiego Koła Pszczelarzy w Siedlcach

Członkowie Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach w dniu 2024.02.07 podjęli Uchwałę zobowiązującą Zarząd RZP w Siedlcach do skierowania wniosku zainicjowania przez Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego działania na rzecz stabilizacji rynku produktów pszczelich w Polsce, głównie miodu. Sytuacja finansowa krajowych gospodarstw pasiecznych pogarsza się przez niekontrolowany import taniego miodu. Oferty hurtowe wg zamieszczanych ogłoszeń oscylują wokół 10,00z za 1kg tego produktu. Należy podkreślić, że spadek nastąpił z około 15 – 20zł w zależności od odmiany. Takie niskie ceny spowodowały wyparcie miodów krajowych z rynku hurtowego. Tę złą sytuację definiuje również wstrzymanie zakupów przez skupujące dotychczas miody od producentów krajowych. Pszczelarze, nie mając wyjścia, pozbywają się miodów poniżej progu opłacalności.

           Zarząd PZP powinien podjąć działania koordynujące stanowisko wszystkich organizacji zrzeszających pszczelarzy w celu wypracowania wspólnego stanowiska i jego przedstawienia we właściwych urzędach państwowych oraz Związkach pszczelarskich w innych krajach Europy.

                                                                                                                          Zarząd RZP

Do wiadomości:

 

  1. MRiRW
  2. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  3. Parlamentarny Zespół do spraw Wspierania Pszczelarstwa

 

ln


 

ZAPROSZENIE

Zbliża się okres sprawozdawczo - wyborczy w Regionalnym Związku Pszczelarzy w Siedlcach.

W dniu 2024.02.25 godz. 10.00 w ODR w Siedlcach ul. Kazimierzowska 21, odbędą się wybory w Podlaskim Kole Pszczelarzy w Siedlcach.

Porządek:

1. Wykład "Wiosenny rozwój rodziny pszczelej"

2. Wybór Zarządu Koła

ln


 

 

 ZAPROSZENIE

Zapraszamy na Pszczelarskie Spotkanie Noworoczne

 

Spotkanie odbędzie się w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w

 

Siedlcach ul. Kazimierzowska 21, w dniu 2024.01.14

 

Program uroczystości:

 

1. Msza Święta w intencji pszczelarzy w Kościele pw. Ducha Świętego (ul. Brzeska), godz. 8.45

 

2. Spotkanie w MODR godz. 10.30

ln

 


 

REFUNDACJA 2024

Proszę koleżanki i kolegów o zgłoszenie do refundacji na 2024r. potrzeb w zakresie leków, matek, (odkładów) oraz sprzętu.

W związku z wyznaczonymi terminami przez ARiMR proszę o zgłoszenie ww potrzeb do dnia 2024.01.05.

Proszę przyjąć, że ceny leków będą zbliżone do cen w roku 2023r., ceny matek można sprawdzić  na stronach hodowców. Pasieki hodowlane: MELLIFERA, K. Loc, M. Wilde, W. Pelczar.

Przy sprzęcie należy podać nazwę sprzętu, ilość oraz cenę netto.

Należy przyjąć liczbę rodzin w pasiece na dzień 2023.09.30.

informację można przesłać mailem; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , telefon:697 109 796; 606 466 276, ub osobiście w biurze RZP ul Sienkiewicza 7.

ln


 

 ZASADY REFUNDACJI W SEZONIE 2023/2024

https://www.gov.pl/web/arimr/interwencji-pszczelarskich--wystartowalo-7-naborow

SZKOLENIE

Zapraszamy na szkolenie w dniu 2023.12.03 godz. 10.00 w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego/O/ Siedlce, ul. Kazimierzowska, Siedlce.

Tematyka:

1. Zasady refundacji w sezonie 2023/2024 - mgr inż Witold Kąkol

2. Zioła i leki naturalne stosowane w lecznictwie pszczół i ludzi - dr h.c. Łukasz Karol Uliasz

3.Dyskusja, sorawy organizacyjne

ln


 

Relacja z IX Mazowieckiej Konferencji Pszczelarskiej „Wpływ zmian klimatu na zachowanie i liczebność pszczoły miodnej”

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie zrealizował operację pt. IX Mazowiecka Konferencja Pszczelarska „Wpływ zmian klimatu na zachowanie i liczebność pszczoły miodnej”. Konferencja odbyła się w ramach umowy nr W/UMWM-UF/UM/RW/1917/2023 na realizację operacji  w ramach  Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2022-2023.

 

Wydarzenie zrealizowało Cel 1 KSOW: „Zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich” i było zgodne z Działaniem 6 KSOW: „Ułatwienie wymiany wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich oraz wymiana i rozpowszechnianie rezultatów działań na rzecz tego rozwoju”.

 

Konferencja odbyła się 22.10.2023 r w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce przy ul. Kazimierzowskiej 21, 08-110 Siedlce. Zgromadziła 60 uczestników (pszczelarzy, rolników, mieszkańców obszarów wiejskich).

 

Pierwszy wykład przeprowadził dr Piotr Dziechciarz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, omawiając całoroczną gospodarkę pasieczną w dobie zmian klimatu. Zwrócił szczególną uwagę na przyśpieszenie rozwoju wiosennego rodzin pszczelich, co spowoduje lepsze wykorzystanie pożytków wczesnych takich jak mniszek, rzepak. Omówił metody zapobiegania nastrojowi rojowemu pszczół oraz przygotowanie zimowli silnych rodzin.

 

Prof. dr. hab. Grzegorz Borsku pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przybliżył w swoim wykładzie walkę z chorobami i szkodnikami pszczół ze szczególnym uwzględnieniem warrozy, zgnilca amerykańskiego, nosemy pszczół i motylicy pszczół oraz metody ich zapobiegania. Wykład profesora skłonił uczestników do ożywionej dyskusji i wymiany doświadczeń na temat stosowanych metod ochrony swoich pasiek.

 

Następnie Witold Kąkol – pracownik MODR, w swoim wykładzie poruszył temat wsparcia rynku produktów pszczelich jako instrumentu adaptacji gospodarki pasiecznej do zmian klimatu. Przedstawił mechanizmy finansowe umożliwiające ubieganie się o refundację kosztów poniesionych na: przeprowadzenie szkoleń i konferencji, zakup sprzętu pszczelarskiego, zakup leków do zwalczania warrozy, zakup pszczół, zakup urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej oraz wykonanie analiz jakości miodu które pozwolą na łatwiejszą adaptację gospodarki pasiecznej do zmian klimatu. Wykładowca omówił szczegółowe zasady udzielania refundacji w poszczególnych działaniach z podaniem terminów i środków na ich realizację w latach 2023-2027.

 

Przedstawiciel Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach – Lechosław Nowak - omówił problem zatruć pszczół środkami ochrony roślin. W trakcie wykładu przedstawił możliwe drogi zatruć, objawy zatrucia rodziny pszczelej i tok postępowania po stwierdzeniu zatrucia w pasiece. Podał adresy instytucji, które należy powiadomić po stwierdzeniu w pasiece takiego problemu.

 

Spotkanie pozwoliło aktywnym pszczelarzom, rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich z województwa mazowieckiego zdobycie aktualnej wiedzy z zakresu pszczelarstwa w dobie zmian klimatu. Przekazana wiedza podczas konferencji pozwoli na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań aktualnych problemów związanych z zachowaniem odpowiedniej liczebności pszczoły miodnej i zastosowanie ich w pasiekach.

 Tekst: Witold Kąkol, Kamil Kryński

 

Zdjęcia: Kamil Kryński

>>GALERIA ZDJĘĆ<<

logotypy i slogany


 KONFERENCJA PSZCZELARSKA

„Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach  w dniu  22 października 2023 r. o godz. 9:00 organizuje konferencję pt.IX Mazowiecka Konferencja Pszczelarska ,,Wpływ zmian klimatu na zachowanie i liczebność pszczoły miodnej”. Konferencja odbywać się będzie w sali konferencyjnej Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce (ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce) i jest skierowana do pszczelarzy, rolników, mieszkańców obszarów wiejskich. Wydarzenie realizowane jest w ramach umowy nr W/UMWM-UF/UM/RW/1917/2023 na realizację operacji  w ramach  Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2022-2023.

Obowiązują zapisy.

ln

PLAKAT INFORMACYJNY KSOW Ostateczny 2023

 


 

 PIELGRZYMKA PSZCZELARZY

 

Informujemy, że organizowany jest wyjazd na

OGÓLNOPOLSKĄ PIELGRZYMKĘ PSZCZELARZY

do Częstochowy w dniach 6-7 grudnia 2023r.

Zgłoszenie i zaliczkę w wysokości 180,00zł należy wpłacić do dnia 15 listopada 2023r. Rozliczenie kosztów wyjazdu nastąpi w trakcie pielgrzymki.

Zgłoszenia przyjmuje Prezes RZP - Zdzisław Olszewski tel; 697109796.

ln. 2023.10.10


 

 

SIEDDLECKIE TARGI MIODU

 

Siedleckie Targi Miodu na trwałe wrosły w imprezy siedleckie. W tym roku odbędą się w dniu

2023.09.17

w stałym miejscu przy Amfiteatrze (ul. Wiszniewskiego).

Pszczelarze - członkowie RZP w Siedlcach zainteresowani ustawieniem własnego stoiska proszeni są o kontakt z Prezesem Związku tel; 697 109 796; 606 466 276

ln 2023.08.25

plakat pszczelarze 2023


 

 

Polski Związek Pszczelarski
Mazowiecki Związek Pszczelarzy
Powiat Łowicki, Urząd Miasta Łowicza,

Zapraszają wszystkich pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa oraz wszystkich zainteresowanych
na XXXIX Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Łowiczu,
które odbędą się w dniach 08-10.09.2023 r. (ul. Blich 10)


Program uroczystości

Dzień 8.09.2023 r. (piątek)
8:00 – 16:00 – przyjazd firm, rozładunek stoisk m.in. Kół Gospodyń Wiejskich, twórców ludowych oraz kiermasz artykułów pszczelarskich
16:00 – przedstawienie programu XXXIX Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Łowiczu
18:00 – spotkanie Prezydenta PZP wraz z Zarządem oraz ze wszystkim prezesami związków w strukturach PZP, z władzami powiatu, miasta i gmin (sala gimnastyczna, teren wystawowy)
Dzień 9.09.2023 r. (sobota)
10:00 – uroczyste otwarcie XXXIX Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Łowiczu
• wprowadzenie pocztów sztandarowych: PZP, MZP i RKP na scenę
• powitanie uczestników
• wystąpienie Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego – Tadeusza Dylona
• przekazanie insygni
• wystąpienie prezesa Mazowieckiego Związku Pszczelarzy – Marka Boroskiego
• wystąpienie zaproszonych gości
• odznaczenia/wyróżnienia
• występ dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Koderki”
• obiad dla zaproszonych gości (VIP z zaproszeniami) w Restauracji „Polonia w Zaciszu”


13:00 – 18:00 – wykłady (sala gimnastyczna)
• prof. dr hab. Jerzy Wilde „matka pszczela wektorem silnej rodziny”,
• prof. dr hab. inż. Małgorzata Dżugan „Jakość produktów pszczelich przeznaczonych do apiterapii”
– scena główna,
• prof. Zbigniew Kołtowski „ Rola zapylaczy w środowisku naturalnym (rolnictwo)”
• dr Artur Arszułowicz „ Choroby pszczół – zgnilec amerykański, varroa destructor”
Wykłady finansowane będą z Funduszu Promocji Roślin Oleistych

13:00 – 17:00 – scena główna – występy artystyczne
• konkursy pszczelarskie
• Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”
• Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie
• Zespół Śpiewaczy Ksinzoki
• Zespół Śpiewaczy Bednary

Propozycje miejsc do zwiedzania podczas obchodów XXXIX Ogólnopolskich Dni Pszczelarza :
• Muzeum w Łowiczu, tel. +48 46 837 39 28
• Skansen w Maurzycach, tel. +48 46 837 39 28
• Muzeum w Nieborowie i Arkadii, tel./fax 46 838 56 35
• Muzeum Ludowe Sromów, tel. 046 838 44 72
• Pałac i Stadnina Koni w Walewicach, tel. +48 693 422 684
• Bazylika Katedralna w Łowiczu, tel. 46 837- 31 – 73
• Zamek Prymasowski w Łowiczu
• Zwiedzanie pasiek:
pana Michała Ceronia w miejscowości Dmosin, tel. 508-178-195,
pana Marka Nowińskiego w miejscowości Krępa, tel. 606-327-396
a także pana Damiana Kusego w miejscowości Łowicz, tel. 728-327-556

Dzień 10.09.2023 r. (niedziela)

9:30 – zbiórka pocztów sztandarowych (teren wystawowy)
10:00 – Msza Święta w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu (celebrowana przez Biskupa Łowickiego)
11:30 – powrót z Mszy Świętej na plac wystawowy w asyście orkiestry
12:00 – Jadło Łowickie – pokaz kulinarny potraw miodowych przeprowadzi Pan Mateusz Gessler
14:00 – scena główna – konkurs na najlepszą potrawę miodową
15:30 – Gwiazda – Zespół „Classic”
17:00 – zamknięcie XXXIX Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Łowiczu

Program może ulec zmianie.
Wszelkich informacji odnośnie XXXIX Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Łowiczu udziela Prezes Zarządu Mazowieckiego Związku Pszczelarzy Marek Boroski (tel. 788-455-853, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

ln2023.08.25


 
REFUNDACJA SPRZĘTU PSZCZELARSKIEGO
Pszczelarzy, którzy w bieżącym sezonie kupują sprzęt pszczelarski na refundację (I.6.2) proszę o dostarczenie dokumentów do biura Związku.
Dokumentacja powinna zawierać:
1. faktury zakupu
2. dokumenty potwierdzające zapłatę
3. nr konta bankowego
Jeżeli dotychczas tego nie zrobiono:
1. dokument z numerem EP
2. dokument z numerem SB lub RHD
3. dokument potwierdzający rejestrację pasieki
Biuro mieści się przy ul. Sienkiewicza 7, czynne we wtorki w godz. 8.00-12.00
ln2023.07.01
 

KURS

Zapraszamy na kurs „Inseminacja jako narzędzie w hodowli matek pszczelich”

Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego zaprasza pszczelarzy na kurs Inseminacja jako narzędzie w hodowli matek pszczelich. Po ukończeniu kursu jego uczestnik będzie miał niezbędną wiedzę z zakresu inseminacji matek pszczelich. Zapozna się praktycznie z zabiegiem inseminacji, aby móc go wykonywać samodzielnie. Będzie mógł też doskonalić umiejętności, aby opanować technicznie zabieg inseminacji.

Termin kursu: 16-19 lipca 2023 r.

Miejsce: Dom Pszczelarza PZP, Kamianna 29, 33-336 Łabowa

Cena kursu: 750 zł (kwota pokrywa noclegi, wyżywienie, przerwy kawowe i materiały szkoleniowe)

Pierwszeństwo w kursie mają członkowie Polskiego Związku Pszczelarskiego. Ilość miejsc ograniczona.

O kwalifikacji na kurs decyduje kolejność zgłoszeń i dokonana wpłata.

Zgłoszenia i wpłaty przyjmujemy do 7 lipca 2023 r.

– e-mail do przesłania formularza zgłoszeniowego:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

– numer konta do dokonania wpłaty: 18 8811 0006 0003 0310 0912 0250.

ln 2023.06.26

 


LEKI V.D.
Leki przeciw V.D. czekają na odbiór w poszczególnych Kołach. Pszczelarzy Podlaskiego Koła Pszczelarzy w Siedlcach zapraszam po odbiór do biura Związku w kazdy wtorek w godzinach 8.00-12.00 (ul. Siekiewicza7).
ln.2023.06.17
KURS

Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego zaprasza pszczelarzy na kurs Rzeczoznawca chorób pszczół, który pozwoli nabyć dodatkowe umiejętności i uprawnienia wykraczające poza program nauczania w zawodzie pszczelarz. Po zdanym egzaminie uczestnicy otrzymają certyfikat. W programie: umiejętności rozpoznawania objawów klinicznych chorób, stawianie właściwej diagnozy, likwidacja jednostki chorobowej.

Termin kursu: 12-15 lipca 2023 r.

Miejsce: Dom Pszczelarza PZP, Kamianna 29, 33-336 Łabowa

Cena kursu: 830 zł (kwota pokrywa noclegi, wyżywienie, przerwy kawowe i materiały szkoleniowe)

Pierwszeństwo w kursie mają członkowie Polskiego Związku Pszczelarskiego. Ilość miejsc ograniczona.

O kwalifikacji na kurs decyduje kolejność zgłoszeń i dokonana wpłata.

Zgłoszenia i wpłaty przyjmujemy do 30 czerwca 2023 r.

– e-mail do przesłania formularza zgłoszeniowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

– numer konta do dokonania wpłaty: 18 8811 0006 0003 0310 0912 0250.

Tu do pobrania formularz zgłoszeniowy wraz z klauzulą informacyjną RODO – obie części należy podpisać, zeskanować i przesłać na wskazany wyżej adres e-mail. Oryginał formularza wraz z klauzulą należy przywieźć ze sobą do Domu Pszczelarza w Kamiannej po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu się na kurs.

W załączeniu także Harmonogram zajęć.

W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc (ilość miejsc ograniczona) Polski Związek Pszczelarski przeprowadzi kolejny kurs pod koniec sierpnia.

Przy okazji pragniemy poinformować, że w przygotowaniu jest 3-dniowy kurs „Inseminacja jako narzędzie w hodowli matek pszczelich”. Szczegółowe informacje zostaną podane po 15 czerwca br.

ln.2023.0617


XXXIX OGÓLNOPOLSKIE DNI PSZCZELARZA
Organizujemy wycieczkę na Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Łowiczu w dniu 2023.09.09 (sobota).
Przewidziane zwiedzanie pałacu w Nieborowie.
Zapisy do 2023.07.31 w biurze Związku, zaliczka na wycieczkę w wysokości 100,00zł.
ln. 2023.06.13
ZMIANA SIEDZIBY

Od 1 kwietnia biuro Regionalnego Związku Pszczelarzy mieści się przy ul. Sienkiewicza 7

lnUWAGA

Zmiana konta Koła Pszczelarzy w Siedlcach

obecny numer

10919400070000246620000040

ln


Pomoc finansowa do każdej przezimowanej rodziny pszczelej

Wnioski można pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/arimr/nabor-2023-pomoc-dla-pszczelarzy-do-przezimowanych-rodzin-pszczelich

  1. 1 kwietnia 2023będzie można składać wnioski o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. W bieżącym roku stawka płatności wzrosła do 50 zł (wcześniej wynosiła 20 zł), a ogólna pula środków wynosi 60 mln (z dostępnych wcześniej 35,5 mln). Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

O środki finansowe z budżetu państwa, podobnie jak w latach ubiegłych, będą się mogli ubiegać pszczelarze prowadzący działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisani do rejestru prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz posiadający numer ewidencji producentów nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeżeli hodowca pszczół chce otrzymać pomoc, a nie jest zarejestrowany w ARiMR, musi wystąpić o nadanie numeru ewidencyjnego najpóźniej w dniu składania wniosku o wsparcie.

Dofinansowanie wynosi 50 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę  2023 rNabór będzie prowadzony od 1 kwietnia do 31 maja 2023 r. W dniu jego rozpoczęcia na stronie internetowej Agencji zostanie zamieszczony wzór wniosku wraz z instrukcją wypełniania. Dokumenty będą przyjmować biura powiatowe ARiMR. Wnioski będzie można składać osobiście lub przez pełnomocnika, wysyłać poleconą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

Proszę o przekazanie informacji pszczelarzom w kołach.

Pozdrawiam

Tadeusz Dylon

Prezydent

Polskiego Związku Pszczelarskiwgo


SZKOLENIE

Zapraszam na spotkanie informacyjno - szkoleniowe w dniu 2023.03.26 (niedziela) godz. 10.00 w sali Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego O/Siedlce ul. Kazimierzowska.

1. Aktualne informacje dotyczące refundacji (wymogi, terminy)

2. Kwestie SB, RHD, wydawanie zaświadczeń - Powiatowy Inspektor Weterynarii w Siedlcach

3. Wioseny rozwój rodzin pszczelich

4. Sprawy bieżące

ln


PŁATNOŚĆ ONLINE

Dla członków Koła pszczelarzy w Siedlcach udostępniono płatność przelewem. Zasady znajdziecie na naszej stronie w zakładce: w kołach/podlaskie kolo pszczelarzy (http://pszczelarstwosiedleckie.pl/w-kolach/podlaskie-kolo-pszczelarzy-w-siedlcach). Wpłat nalezy dokonac w terminie do 28 marca 2023r.

ln


ZAPROSZENIE

Proszę o zapoznanie się z zaproszeniem na konferencję SPZM. 

https://minscypszczelarze.pl/konferencja-pszczelarska/program-konferencji/

https://minscypszczelarze.pl/?fbclid=IwAR0vCFAQX4bPWorIQHvXLOo6SFO01C-4xrlm385xY0cuHi324Vcsb5LXnnY

ln


DOPŁATA DO PRZEZIMOWANEJ RODZINY PSZCZELEJ

Zwiększono stawkę dopłaty.

Link do informacji

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/decyzje-rady-ministrow3?fbclid=IwAR1hAc4pvUfdwdRYQ1kTjDycazKT_SapSMiq6HEDtWSRPCc0RfHMOYifDC0

Na stronie PLW w Siedlcach (https://siedlce.piwet.pl/pliki-do-pobrania/zdrowie-i-ochrona-zwierzat/pszczoly/; https://bip.piwminsk.wetgiw.gov.pl)

znajdują się (do pobrania) wnioski:

1. rejestracja pasieki

2. wydanie zaświadczenia o ilosci przezimowanych rodzin (dopłaty do rodziny).

ln


ZASADY KORZYSTANIA Z REFUNDACJI W 2023R.

 Zamieszczam zasady refundacji dla pszczelarzy w 2023r. Jest to cały czas projekt ale chyba nic istotnego już nie zostanie zmienione. Pszczelarze będą zobowiązani złozyć w RZP wnioski o: sprzęt, leki przeciw VD oraz matki pszczele, pakiety, odkłady do 12 kwietnia 2023r. Należy podać koszty wniskowanej refundacji z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.Proszę sprawdzić, jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania refundacji w poszczególnych interwencjach. Godziny pracy biura Związku zostaną wydłużone.

WARUNKI

 Sprzęt pszczelarski

 W ramach rodzaju interwencji I.6.2 pomoc przyznaje się pszczelarzowi, również za pośrednictwem organizacji pszczelarskiej, który: 1) ma nadany numer EP; 2) umieszcza na rynku produkty pszczele, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (na przykład w ramach sprzedaży bezpośredniej czy rolniczego handlu detalicznego); 3) posiada co najmniej 10 pni pszczelich. W przypadku, gdy pszczelarz ubiega się o pomoc za pośrednictwem organizacji pszczelarskiej, w danym roku pszczelarskim może ubiegać się o pomoc za pośrednictwem tylko jednej organizacji.

 W ramach interwencji I.6.2 pomoc przyznaje się w formie refundacji do 60% kosztów netto zakupu następującego nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej:

 1) miodarek,

 2) odstojników,

 3) dekrystalizatorów,

 4) stołów do odsklepiania plastrów,

 5) suszarek do suszenia obnóży pyłkowych,

 6) topiarek do wosku,

 7) urządzeń do kremowania miodu,

 8) refraktometrów,

 9) wózków ręcznych do transportu uli,

 10) wialni do pyłku,

 11) uli lub ich elementów,

 12) kraty odgrodowe i inne izolatory ramkowe,

 13) urządzeń do omiatania pszczół,

 14) poławiaczy pyłku,

 15) sprzętu do pozyskiwania pierzgi,

 16) wag pasiecznych,

 17) pakietów ramek ulowych (jeden pakiet to 100 ramek ulowych dowolnego typu),

 18) kamer cyfrowych (wartość refundacji do 300 zł za kamerę).

 Maksymalna wysokość pomocy przekazanej pszczelarzowi w okresie jednego roku pszczelarskiego nie może przekroczyć 100 zł w przeliczeniu na jeden posiadany pień pszczeli i nie więcej niż 15 000 zł. Nie są refundowane koszty zakupów, które zostały zrealizowane przed rozpoczęciem danego roku pszczelarskiego, wyjątek stanowi rok pszczelarski 2023 w którym będą refundowane koszty zakupów zrealizowane od dnia 1 stycznia 2023 r. Przydział środków pomocowych poszczególnym beneficjentom dokonywany jest przy uwzględnieniu m. in.:, planowanych wydatków, liczby pni pszczelich wskazanych we wniosku o przyznanie pomocy, wielkości środków finansowych przewidzianych na ten cel w budżecie PS WPR.

 Pomoc przysługuje w pełnej wysokości (bez stosowania redukcji) i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom tj. tym którzy mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy. W przypadku gdy zapotrzebowanie na środki finansowe w złożonych wnioskach o przyznanie pomocy przekroczy dostępny budżet interwencji, pomoc zostanie zredukowana proporcjonalnie, w oparciu o posiadaną liczbę pni pszczelich ubiegających się o pomoc w ramach tego rodzaju interwencji, według współczynnika określonego przez ARiMR

 LEKI PRZECIW VD

 W ramach rodzaju interwencji I.6.3 pomoc przyznaje się pszczelarzowi za pośrednictwem organizacji pszczelarskiej, który ma nadany numer EP. Pszczelarz w danym roku pszczelarskim może ubiegać się o pomoc za pośrednictwem tylko jednej organizacji pszczelarskiej.

 W ramach interwencji I.6.3 pomoc przyznaje się w formie refundacji do 90% kosztów netto:

 1) zakupu produktów leczniczych weterynaryjnych warrozobójczych,

 2) nabycia produktów leczniczych do walki z warrozą, zawierających substancje czynne wymienione w rozporządzeniu 2018/848 – również w przypadku pasiek, względem których ich właściciele posiadają certyfikat produkcji ekologicznej, o której mowa w art. 35 ust. 1 tego rozporządzenia.

 W przypadku, pasiek prowadzących produkcję miodu metodami nieekologicznymi refundacji podlegają koszty zakupu wszystkich produktów weterynaryjnych warrozobójczych dopuszczonych do stosowania na terenie Polski. W przypadku gospodarstw ekologicznych prowadzących pasieki w systemie produkcji ekologicznej i produkujących certyfikowane produkty pochodzące z pszczelarstwa, o których mowa w art. 2 ust.1 lit. a) rozporządzenia 2018/848, refundacji podlegają koszty zakupu produktów leczniczych do walki z warrozą, w tym Varroa destructor, zawierających substancje czynne wymienione w tym rozporządzeniu. Ilość refundowanych produktów leczniczych weterynaryjnych dla pszczelarza musi być zgodna z zaleceniem lekarza weterynarii. Refundacja kosztów zakupu produktów leczniczych weterynaryjnych będzie wypłacana, jeżeli obrót lekami odbędzie się zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Nie są refundowane koszty zakupów, które zostały zrealizowane przed rozpoczęciem roku pszczelarskiego, wyjątek stanowi rok pszczelarski 2023, w którym będą refundowane koszty zakupów zrealizowane od dnia 1 stycznia 2023 r.

MATKI PSZCZELE/ODKŁADY/PAKIETY

 W ramach rodzaju interwencji I.6.5 pomoc przyznaje się pszczelarzowi za pośrednictwem organizacji pszczelarskiej, który: 1) ma nadany numer EP; 2) umieszcza na rynku produkty pszczele, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (na przykład w ramach sprzedaży bezpośredniej czy rolniczego handlu detalicznego) - warunek nie dotyczy pszczelarzy posiadających nie więcej niż 10 pni pszczelich. Pszczelarz w danym roku pszczelarskim może ubiegać się o pomoc za pośrednictwem tylko jednej organizacji pszczelarskiej.

 W ramach interwencji I.6.5 pomoc przyznaje się w formie refundacji do 70% kosztów netto zakupu: 1) matek pszczelich pochodzących z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi i rejestry, z pasiek hodowlanych, w których prowadzona jest ocena przez podmiot upoważniony przez ministra właściwego do spraw rolnictwa,

 2) odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pszczelimi pochodzącymi z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi i rejestry, z pasiek hodowlanych, w których prowadzona jest ocena przez podmiot upoważniony przez ministra właściwego do spraw rolnictwa,

 3) odkładów lub pakietów pszczelich, od producentów którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, gwarantujących między innymi, że matki pszczele w pakietach i odkładach pszczelich pochodzą z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry.

 Refundacji podlegają koszy zakupu pszczół, z pasiek:

 1) które przed rozpoczęciem sprzedaży pszczół w danym roku pszczelarskim przedstawią agencji płatniczej aktualne zaświadczenie weterynaryjne o zdrowotności rodzin pszczelich, wystawione przez lekarza weterynarii wolnej praktyki (nie wcześniej niż miesiąc przed rozpoczęciem sprzedaży pszczół), a zainteresowanym pszczelarzom, kopię takiego zaświadczenia,

 2) w których nie stwierdzono objawów klinicznych chorób pszczół, w szczególności warrozy, nosemozy, zgnilca amerykańskiego i europejskiego, chorób wirusowych oraz grzybicy wapiennej,

 3) w których na potrzeby związane z interwencją wyprodukowano nie więcej łącznie niż 3 pakiety lub odkłady, w przeliczeniu na posiadany pień pszczeli.

 Pszczelarz w danym roku pszczelarskim może otrzymać wsparcie do zakupu matek, pakietów i odkładów pszczelich łącznie, nie więcej niż 50% liczby aktualnie posiadanych przez niego pni pszczelich, w tym nie więcej niż 20% pakietów i odkładów pszczelich.

 Maksymalna cena jednostkowa netto matki, pakietu lub odkładu pszczelego przyjęta do refundacji oraz inne zasady i warunki dotyczące pasiek z których zakup pszczół podlega refundacji, zostaną określone w regulaminie naboru wniosków.

 Maksymalna wysokość pomocy przekazanej pszczelarzowi w okresie jednego roku pszczelarskiego nie może przekroczyć 10 000 zł. Nie są refundowane koszty zakupów, które zostały zrealizowane przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, wyjątek stanowi rok pszczelarski 2023 w którym będą refundowane koszty zakupów zrealizowane od dnia 1 stycznia 2023 r.

 W przypadku gdy zapotrzebowanie na środki finansowe w złożonych wnioskach o przyznanie pomocy przekroczy dostępny budżet interwencji, pomoc zostanie zredukowana proporcjonalnie, w oparciu o posiadaną liczbę pni pszczelich ubiegających się o pomoc w ramach tej interwencji

ln


SZKOLENIE

Zapraszam na szkolenie w dniu 2023.02.05 godz. 10.00 w budynku Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego O/Siedlce

Tematyka:

1. Pożytki pszczele - jak wspomóc nasze pszczoły

2. Apiterapia (apiinhalacja) - zdrowotne oddziaływanie powietrza ulowego , "domki" do apiinhalacji

3. Sprawy organizacyjne

ln


ZAPROSZENIE

Zapraszamy na Noworoczne Spotkanie Pszczelarskie w dniu 2023.01.15. w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Siedlcach ul. Kazimierzowska 21.

Program:

8.45.  Msza Święta w intencji Pszczelarzy w Kościele pw. Ducha Świętego (ul. Brzeska)

10.30. Spotkanie w MODR.

lnl


SPRZEDAWAJ MIODY

Proponuję zapoznać się z ciekawą propozycją sprzedaży miodu i innych produktów pszczelich. Dodatkowe infromacje znajdziecie na stronie www.123miody.pl

lnOGŁOSZENIE

W bieżącym roku nastąpią duże zmiany dla pszczelarzy chcących skorzystać z refundacji. Pszczelarze muszą  posiadać:

1. nadany numer identyfikacyjny EP (Ewidencji Podatkowej producentów rolnych. Pszczelarz, ktory jest rolnikiem z reguły ma ten numer już nadany). Druk mozna pobrać ze strony

https://www.gov.pl/web/a`rimr/wniosek-o-wpis-do-ewidencji-producentow2

(Druki mozna też odebrać z biura RZP.) Wnioski składamy do Powiatowych Oddziałów ARiMR.

We współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej mechanizmach administrowanych przez ARiMR mogą uczestniczyć podmioty wpisane do ewidencji producentów.

2. prowadzić działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół (Apis mellifera), i być wpisanym do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421) NR PLW (Powiatowego Lekarza Weterynarii - ten numer pszczelarze posiadają, informacja dotyczy pszczelarzy przystępujacych do Związku)

3. umieszczać na rynku produkty pszczele, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (na przykład w ramach sprzedaży bezpośredniej SB, lub rolniczego handlu detalicznego RHD (wnioski nalezy składać do PLW)

ln


SZKOLENIE

Zapraszam na szkolenie w dniu 6 listopada godz. 10.00. Szkolenie odbędzie się w sali MODR ul. Kazimierzowska w Siedlcach.

Porządek spotkania:

  1. Zmiany w procedurach korzystanie z refundacji (bardzo duże)
  2. Sprawy organizacyjne
  3. Odbiór należnosci z refundacji (leki, matki pszczele)
  4. Dyskusja

ln


OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA PSZCZELARZY

Organizujemy wyjazd na :

KRAJOWĄ KONFERENCJĘ PSZCZELARSKĄ

OGÓLNOPOLSKĄ PIELGRZYMKĘ PSZCZELARSKĄ NA JASNĄ GÓRĘ.

Wyjazd w dniach 6 - 7 grudnia 2022r. Orientacyjny koszt wyjazdu to 180,00zł (przejazd i nocleg). Koszt uzależniony jest od ilości uczestników.

Rozliczenie po zakończeniu wycieczki.

Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmuje Prezes Zdzisław Olszewski tel; 697 109 796, 606 466 276

ln